Whatsapp

GÖĞÜS ESTETİĞİ

Meme büyütme (göğüs büyütme, meme protezi, silikon meme estetiği) cerrahisi; zaten küçük hacimli olan veya hamilelik ve emzirme sonrası oluşan hacim kaybını geri yerine koyar ve özgüveninizi arttırır. Doğum sonrası oluşan meme küçülmesi, sarkması ve gevşemesi toparlanır. İki göğüs arasındaki asimetri eşitlenir. Meme şekil bozuklukları giderilir. Göğüs büyütme ameliyatındaki hedef sizinde isteklerinizi göz önüne alarak mümkün olduğunca doğal bir görünüm sağlamaktır. Protez olarak isimlendirilen silikonun kas altına yerleştirilmesi ile meme büyütme sağlanır.

Hastaların çoğunluğu sadece göğüslerini büyütmeye odaklanmışlardır. Ancak göğüslerin şekli, ölçüleri, deri kalitesi, deri altı yağ dokusu miktarı, meme ucunun yeri, göğüs kafesinin büyüklüğü ve şekli gibi büyüklük haricinde sonucu etkileyecek başka faktörler de bulunmaktadır. Yani her hasta için gereken yöntem farklıdır, bir başkasına uyan silicon meme protezi boyutu veya cerrahi yöntem size uymayabilir.

Silikon protez, meme derisi içini doldurur ancak sarkmış bir memeyi yukarı kaldıramaz. Meme dokusunda sarkma olması gibi bazı durumlarda meme büyütme ameliyatı meme dikleştirme ameliyatı ile birlikte yapılmalıdır.

Meme büyütme ameliyatı sonrası iyileşme süreci genellikle çok zor değildir. Bazı hastalar birkaç gün sonra işlerine dönseler de ben bir haftalık bir istirahat öneriyorum. Ameliyat sonrasında hafif fiziksel aktiviteleri yapabilirsiniz, bebeğinizi taşıyabilirsiniz. Normal aktivitelerinizin çoğuna 2 hafta, kalp hızınızı ve kan basıncınızı arttıracak sportif aktivitelere ise 4 hafta sonra dönebilirsiniz.

Meme Büyütme Ameliyatı Hakkında Merak Edilenler:

Silikon nedir?

Silikonların boyutu 100cc ile 800cc arasında değişmektedir. Yüzey yapısı düz veya pürtüklü olmak üzere iki çeşittir. Anatomik yani damla veya yuvarlak şekilli silikonlar mevcuttur.

Ameliyat Yaşı?
Meme estetiği ameliyatı, göğüs dokusunun gelişiminin tamamlandığı 18 yaş ve sonrası önerilmektedir. Ancak özel durumlarda daha erken yaşlarda da meme estetiği yapılabilmektedir.

Güvenli mi?
Şimdiye kadar yapılan çalışmalarda silikon ile kanser veya diğer bağışıklık sistemi hastalıkları arasında bir ilişki bulunamamıştır. Ancak son yıllarda, meme silikonlarının çevresinde gelişen kapsülden köken alan bağışıklık sistemi kaynaklı tümör olguları bildirilmektedir. Anaplastik büyük hücreli lenfoma (Anaplastic Large Cell Lymphoma, ALCL) olarak isimlendirilen bu tümör meme kanseri değildir, silikonun çevresinde gelişen kapsülden kaynaklanmaktadır. Görülme sıklığı yaklaşık üç yüz binde birdir. Çok nadir görülen bu tümör genel olarak yavaş ve iyi seyirlidir. Erken saptandığı takdirde, cerrahi olarak silikon ve etrafındaki kapsülün çıkartılması ile başarılı bir şekilde tedavi edilebilir. Ameliyatın öncesinde ve sonrasında memenin düzenli klinik ve radyolojik takipleri yapılmalıdır. Memede ağrı, kitle, şişlik, sıvı hissi, asimetri ve şekil değişiklikleri gibi durumlarda zaman kaybetmeden doktorlarını haberdar etmelidirler. Erken tanı konan ve doğru tedavi gören ALCL olgularının tümü iyileşmiştir.

İyileşme Süreci?

Ameliyat esnasında sinir bloğu uygulamaktayım ayrıca silikon cebinide özel ağrı kesicili solüsyon ile yıkamaktayım. Bu sayede çok konforlu bir ameliyat sonrası süreç geçmektedir. Kesi yeri ilk aylarda kırmızı bir çizgi şeklinde olur. Daha sonra 6 ay 1 yıl içerisinde solarak ten rengine ulaşır ve belli belirsiz bir hal alır. Ameliyattan bir gün sonra duş alınabilir. Hasta kendini iyi hissettiği zaman araba dahi kullanabilir.

Ameliyat sonrası ilk birkaç hafta göğüsler ödem ve şişlik nedeniyle biraz daha büyük görünür. Genellikle 1 ay içinde ödem ve şilik geçer ve göğüsler normal boyutlara gelir.