Whatsapp

ELMACIK DOLGUSU

Elmacık Kemiği Dolgusu

Kişide yapısal ya da zayıflığa bağlı olarak elmacık kemiği çıkık ya da çene hattı belirgin değilse veya kişide yaşın ilerlemesinden dolayı elmacık kemiği bölgesindeki hacim azalmaya başladıysa, kişiye standart estetik ölçülerine sahip olması için sıkça tercih edilen bir yöntem olan hazır dolgu enjeksiyonu işlemi uygulanır.
Yapılan bu işlemle çöküntüler ve kırışıklıklar azaldığı için, kişi hem dolgun hem de daha genç bir yüz yapısına sahip olur. Özellikle doğal ve abartılı olmadan uygulanabilmesi için uzman hekimler tarafından yapılması tercih edilmedir. Ortalama ömrü 1-1,5 yıl olan bu işlem sonrasında hastanın günlük hayatına hemen geri dönmesi ve sonucu anında görmesi bu uygulamanın tercih edilmesindeki önemli faktörlerdendir.

Elmacık Kemiği dolgusu nedir?

Elmacık kemiği dolgusu, hastaların elmacık kemiklerinde yaşa bağlı hacim kayıplarında, yüze istenilen formun verilmesinde, doğumdan itibaren gelen şekil bozukluklarında, kaza ve travmalara bağlı kayıpların giderilmesinde kullanılan bir yöntemdir. Doktor hastanın elmacık kemiğine istenilen form ve hacmi vermek için hyaluronik asit ile, yağ enjeksiyonu ile yada kök hücre destekli yağ enjeksiyonu ile dolgu uygulaması yapar.

Dolgu için hangi malzemeler kullanılır?

Elmacık kemiği dolgusu 3 şekilde yapılabilir:

Hastaya vücüdumuzda bulunan nem maddesi olan hyaluronik asit enjekte edilir.
Hastadan basen yada karın bölgesinden yağ alınarak kendi yağı yüzüne enjekte edilir.
Hastadan yağ alınarak alınan yağ sağlık bakanlığı onaylı kök hücre laboratuvarına gönderilir ve kök hücreler çoğaltılarak istenilen sayıya geldiğinde hastanın kendi yağı ile birlikte yüze enjeksiyonu yapılır.

Ağrılı bir uygulama mı?

Hyaluronik asit ile yapılan dolgu işlemleri öncesinde hastaya anestezik krem sürülür, bu krem iğne girişinin vereceği acıyı minimize eder.

Yağ alarak yapılan uygulamalar liposuction ameliyatı gerektirir.

Elmacık Kemiğinde görülen en yaygın şekil bozuklukları nelerdir?

Elmacık kemiğinde görülen en yaygın şekil bozuklukları yaşa bağlı hacim kayıplarıdır.

Dolgu uygulamasının yararlı olduğu durumlar:

Dolgu uygulamaları vücuttaki tüm hacim kayıplarında ve yaşlanmanın etkilerinin giderilmesinde kullanılır.

Elmacık Kemiği dolgusu nasıl yapılır?

Elmacık kemiği dolgusu hyaluronik asit ile yapılıyorsa, öncesinde hastaya anestezik kem sürülür yaklaşık 30 dakika içerisinde krem etkisini gösterir ve hastaya uygulama yapılır.

Elmacık kemiği dolgusu yağ enjeksiyonu ile yapılacaksa öncesinde hastadan liposuction yöntemi ile yağ alınması ve yağın yüze enejkte edilebilir hale getirilmesi gerekir.

Dolgu işlemi kök hücre destekli yağ enjeksiyonu ile yapılacaksa, hastadan liposuction yöntemi ile yağ alınır, alınan yağ sağlık bakanlığı onaylı kök hücre laboratuvarına gönderilir, hücrelerin çoğalması beklenir ve sonrasında enjeksiyonu yapılır.

Elmacık Kemiği dolgusu kim tarafından uygulanmalı?

Elmacık kemiği dolgusu hyaluronik asit kullanılarak yapılıyor ise Plastik Cerrah, Dermatolog yada Medikal Estetik konusunda uzman doktorlar tarafından yapılmalıdır.

Yağ enjeksiyonu yada kök hücre destekli yağ enjeksiyonu ile yapıldığı durumlarda işlemi sadece Plastik Cerrah yapabilir.

Uygulama Süresi

Elmacık kemiği dolgusu hyaluronic asit ile ayıldığı durumlarda işlem maksimum 1 saat sürer. Hastaya uygulama öncesinde anestezik krem sürülür, kremin etkisini göstermesi yaklaşık yarım saat, dolgu uygulamasının hekim tarafından yapılmasıda maksimum yarım saat ile dolgu işlemi 1 saat içerisinde tamamlanmış olur.

Yağ enjeksiyonu ile dolgu işleminde hastadan önce liposuction yöntemi ile yağ alınması gerekir bu işlem en az 1 saat sürer sonrasındaki enjeksiyon ile birlikte ameliyat yaklaşık 2 saat sürer.

Kök hücre destekli yağ enjeksiyonu dolgu işleminde ise hastadan liposuction işlemi ile yağ alınır. Sonrasında alınan yağ Sağlık Bakanlığı Onaylı Kök Hücre Laboratuvarına gönderilir. Hücrelerin istenilen sayıya ulaşması 3-4 hafta sürer sonrasında hastaya enjeksiyonu yapılır.

Dolgu işleminin Klasik Cerrahiye Göre Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Dolgu işlemi hyaluronik asit ile yapıldığı durumlarda muayenehane ortamında yapılır. Herhangi bir anestezi gerektirmez. Acısızdır. Hasta işlem sonrasında hemen günlük hayatına devam edebilir.

Dolgu işlemi yağ enjeksiyonu yada kök hücre destekli yağ enjeksiyonu ile yapıldığı halde liposuction ile yağ alınması gerektiğinden bu işlem ancak ameliyat ile yapılabilir.

Elmacık Kemiği dolgusunun etkisi ne kadar sürer?

Elmacık kemiği dolgusu hyaluronic asit ile yapılırsa ortalama 6 ay – 1 sene, yağ enjeksiyonu ile yapılırsa 2-3 sene kök hücre destekli yağ enjeksiyonu ile yapılırsa ortalama 5 sene etkisini devam ettirir.

Elmacık Kemiği dolgusunun Yan Etkileri

Elmacık kemiği dolgusunun herhangi bir yan etkisi yoktur.

Elmacık Kemiği dolgusunda iyileşme süreci nasıldır?

Elmacık kemiği dolgusu hyaluronic asit ile yapıldığında iyileşme süresi gerektirmez. Bazı durumlarda hafif ödem yada morluk oluşabilir. Oluşan ödem ve morluklar buz uygulamaları ve haricen sürülen kremler ile giderilebilir.

Yağ enjeksiyonu yada kök hücre destekli dolgu uygulamalarında iyileşme süreci 1-2 hafta alabilir.

Kimlere Elmacık Kemiği dolgusu yapılmaz?

Dolgu uygulaması yapılması hekimlerce önerilmeyen hastalara yapılmaz.

Elmacık Kemiği dolgusu sonrası ödem ve şişlik olur mu?

Dolgu işlemi hyaluronik asit kullanılarak yapılıyorsa, iğne girişlerine bağlı olarak hafif şişlik ve morarma olabilir, buz uygulaması ve haricen kullanılan kremler ile kolayca giderilebilir.

Elmacık Kemiği dolgusu uygulaması güvenli mi?

Elmacık kemiği dolgusu uygulaması uzman hekimler tarafından yapıldığı sürece güvenli bir uygulamadır.

Elmacık Kemiği dolgusu kalıcı mı?

Elmacık kemiği dolgusu hyaluronik asit ile yapıldığı zaman kalıcılığı 6 ay – 1 yıl arasındadır. Yağ enjeksiyonu ile yapılırsa 2-3 sene kök hücre destekli yağ enjeksiyonu ile yapılırsa yaklaşık 5 sene kadardır.