Whatsapp

DERMAL DOLGU

DERMAL DOLGU NEDİR?

Normal yaşlanmaya bağlı olarak, kaybolan hacim ve elastikiyetin minimal invaziv bir işlemle yerine konarak yüzün ana yapısının desteklenmesidir. Hyaluronik asit tabiatta suyu tutan en güçlü maddelerden biri olup, hacim ve elastikiyet ile beraber, suyu uygulanan alana çekerek yüze canlı ve parlak bir görünüm verir. Dolgu uygulamasında hacim ve yüzde oluşan değişiklik anında fark edilir. Cerrahi uygulamalara göre avantajı daha ucuz olması ve sonucun hemen görülmesidir. Dolgu uygulamaları diğer antiageing uygulamaları ile çok güzel bir şekilde bir arada kullanılabilir. Bu gereksinim hekimin konsültasyonu sırasında size tavsiye edilip, detaylı olarak anlatılacaktır.

DOLGULAR NASIL ÇALIŞIR?
Dolguları iki bölümde inceleyebiliriz. Geçici dolgular ve Yarı kalıcı dolgular.

GEÇİCİ DOLGULAR?
Kollajen: Protein yapısında olup, kartilaj, diş ve kemik dokunun ana maddesidir. İnsan yada Sığır (Bovine kollajen) kaynaklı olabilir.
Hyaluronik Asit: Vücudumuzda özellikle yumuşak bağ dokusunda ve Göz çevresinde yoğun olarak bulunan doğal bir maddedir. Bunun yanında kartilaj, eklemlerde ve ciltte bulunmaktadır. Hayvanlardan elde edilmemektedir.
Kalsiyumhidroksilhepatit: Yüz dolgularının en ağır gurubunu oluşturur. Doğal olarak insan kemiğinde bulunmaktadır. Yüzde oluşan çok derin kırışıklıklarda kullanılmaktadır.(Radiesse,Radiance)
Polilaktikasit: Sentetik yapıda bir materyal olup, enjekte edildikten sonra ciltte kollajen oluşumunu uyarmaktadır. Daha çok yüz alt yarısında kullanılmaktadır. Diğer dolgular gibi anında hacim oluşturmayıp, sonuç yavaş yavaş birkaç ay içerisinde ortaya çıkmaktadır.(Sculptura, New-Fill)

YARI KALICI DOLGULAR?
PMMA (Polimethylmethacrylate): %20’ni PMMA mikrokristalleri oluşturmaktadır. Mikrokristaller %80 saf kollajen jel içerisinde asılı bir şekilde bulunmaktadır (Artekoll,Artefill,Metacrill).

DERMAL DOLGU UYGULAMA ALANLARI NELERDİR?
a. Glebella (iki kaş arası) çizgileri
b. Nazolabial (burun yanları) oluklar
c. Gülme çizgileri
d. Dudak dolgunlaştırma ve şekillendirme
e. Marionette (ağız kenarı ve çene hizası) çizgileri
f. Yara izleri ve Derin çizgiler
g. Yüz asimetrileri
h. Sigara çizgileri(üst dudak üstü ve alt dudak altı)